טיפול

בקרוהן

וקוליטיס

מהן מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית?

קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית במעי, היכולה להופיע בכל צינור מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת. קוליטיס כיבית היא מחלה דלקתית של הרירית במעי הגס. קרוהן וקוליטיס כיבית מתבטאות בשלשולים, כאבי בטן, חום, דם וריר בצואה.

מה גורם לקרוהן וקוליטיס כיבית?

הסיבות לקרוהן ולקוליטיס הן לא חד משמעית אך כיום מניחים כי הגורמים הם גנטיים, אימוניים (כתוצאה מתגובת יתר של מערכת החיסון להופעה של גורמים זרים במערכת העיכול) וסביבתיים (הנקה כגורם מגן מפני קרוהן, תאוריית ההגיינה הטוענת כי אנשים השומרים על הגיינה גבוהה מדי בילדותם עלולים לחלות בקרוהן ועוד). קרוהן וקוליטיס עלולות להופיע בכל גיל אך בדרך כלל מופיעות סביב גילאי העשרה ועד גיל 30. 

 

הטיפול בקרוהן וקוליטיס כיבית

למרות שאין מספיק מחקרים המראים את הקשר בין תזונה לבין התפרצות קרוהן וקוליטיס, כן ידוע כי תזונה משפיעה על מחלות אלו לאחר התפרצותן. מסיבה זו מומלץ כי מטופלים אשר מאובחנים עם קרוהן וקוליטיס יקבלו המלצות תזונתיות על מנת להבין מאיזה מזון עליהם להמנע.

 

הרפואה הסינית יכולה להקל על תסמיני קרוהן וקוליטיס על ידי המלצות תזונתיות, דיקור סיני וצמחי מרפא. הטיפול מותאם באופן אישי ואינדיבידואלי לכל מטופל על פי התסמינים מהם הוא סובל, על פי האבחנה המערבית ועל פי האבחון הסיני שנעשה לו. 

 

במחקר שנעשה בשנת 2014 ופורסם ב World Journal of Gastroenterology נבדקה השפעתו של דיקור סיני על 92 חולי קרוהן (1). החולים חולקו לשתי קבוצות - קבוצה שקיבלה דיקור סיני "אמיתי" וקבוצה שקיבלה דיקור "דמה"  - דיקור בנקודות דיקור שאינן אמיתיות אך מרוחקות סנטימטר או שניים מהנקודות האמיתיות. לאחר 12 שבועות של טיפול 74% מהחולים בקבוצת הדיקור האמיתי נכנסו לרמיסיה (הפוגה) לעומת 36% בקבוצת הדמה.

 

בסקירת מחקרים שבדקה את יעילות הדיקור הסיני לטיפול בקוליטיס כיבית ופורסמה בשנת 2020 נסקרו 13 מחקרים  בהם טופלו 1030 מטופלים (2). בשבעה מחקרים נבדקה ההשפעה של דיקור לעומת טיפול תרופתי ובשישה מחקרים נבדקה ההשפעה של דיקור ביחד עם תרופות לעומת טיפול תרופתי בלבד. מסקנות החוקרים כתוצאה מסקירת המחקרים היו שדיקור סיני יעיל כטיפול לקוליטיס כיבית.

 

גם נסיוני האישי מראה על שיפור במצבם של חולי קרוהן וקוליטיס על ידי טיפול ברפואה סינית. הטיפול לרוב יכלול דיקור סיני, המלצות תזונתיות וצמחי מרפא ומטרתו להקל על תסמיני המחלה ועל הדלקת. אשמח לעזור לכם להחזיר לעצמכם את איכות החיים. ניתן ליצור איתי קשר בוואטסאפ או דרך האתר.

מקורות:

1. Et-Al. 2014 Aug 21;20(31):11000-11. Randomized controlled trial: moxibustion and acupuncture for the treatment of Crohn’s disease.

2. Xiao Wang Et-Al. BMC Complementary Medicine and Therapies. 2020 Oct 14;20(1):309. Acupuncture for ulcerative colitis: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials.

053-4-555-617​