טיפול בתסמונת

המעי הרגיש (רגיז)

מה זה מעי רגיש? מעי רגיש הידוע גם בשם מעי רגיז היא תסמונת נפוצה מאד באוכלוסיה (בממוצע כאחד מכל עשרה אנשים סובל מבעיה זו). התסמונת מתבטאת בנפיחות בבטן, גזים, אי נוחות וכאבי בטן, יציאות לא תקינות כגון שלשולים, עצירויות או יציאות משתנות – עצירות ושלשול לסירוגין, ריר בצואה ועוד.

כיצד מאבחנים מעי רגיש?

האבחנה לרוב תינתן על ידי רופא גסטרו או רופא משפחה. ברוב המקרים רופא הגסטרו או רופא המשפחה יערכו בדיקות דם (על מנת לבדוק צליאק ומדדי דלקת הנקראים CRP) ובדיקות צואה (בדיקה הנקראת קלפרוטקטין בצואה הבודקת כי אין דלקת במעי. לעתים הרופאים יפנו גם לבדיקת טפילים בצואה). הרופא יכול לשלוח גם לבדיקת אי סבילות ללקטוז ולסורביטול, לבדיקה של החיידק הליקובקטר פילורי, לגסטרוסקופיה, קולונוסקופיה, אולטראסאונד בטן, CT בטן ועוד.

במקרה שכל הבדיקות יצאו תקינות, האבחנה תהיה לרוב מעי רגיש.

 

ממה נגרם מעי רגיש?

לא ידוע בוודאות ממה נגרם מעי רגיש אך קיימות כמה השערות כגון השפעה של מערכת העצבים (שיבושים בהעברת האותות העצביים בין המוח לבין מערכת העיכול), שינויים הורמונלים או ליקוי בהתכווצות שרירי המעיים. לפעמים קיים קשר נפשי כגון חרדה או מתח. כמו כן משוער כי קיים קשר גנטי בתסמונת.

 

החיים עם מעי רגיש

מעי רגיש יוצר תסכול גדול אצל הסובלים ממנו מכיוון שלמרות שהבדיקות הרפואיות יוצאות תקינות התסמונת משבשת את איכות החיים. בעלי מעי רגיש מפסידים יותר ימי עבודה, חוששים לבלות עם חברים, לצאת למסעדות או לטוס לחו"ל.

 

מהו הטיפול התרופתי למעי רגיש?

חשוב לדעת שיש רופאי גסטרו המתמחים במעי רגיש. זוהי תת התמחות של גסטרו הנקראת נוירוגסטרו. ניתן להגיע לרופאים המתמחים בנוירוגסטרו דרך קופות החולים ובתי החולים. התרופות שינתנו למעי רגיש יהיו לרוב תרופות שיטפלו בסמפטומים לדוגמא תרופות לכאבי בטן, תרופות לעצירות, לשלשול וכן הלאה. בשנים האחרונות נהוג גם לתת תרופות נוגדות דכאון או נוגדות חרדה במינון נמוך. תרופות אלו לא ניתנות מכיוון שהרופא חושב שיש למטופל דכאון או חרדה אלא מכיוון שהוכח במחקרים שבמינון נמוך תרופות אלו מסייעות בהקלה על תסמיני המעי הרגיש.

 

אילו עוד סוגי טיפולים יש למעי רגיש?

במקרה שהטיפול התרופתי לא עזר או לא עזר דיו, ניתן לטפל במעי רגיש במספר דרכים נוספות: טיפול תזונתי על ידי דיאטנית, טיפול בהיפנוזה רפואית, טיפול בשיחות בשיטה הנקראת CBT וטיפול ברפואה סינית. הטיפול ברפואה סינית כולל טיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה.

 

מה אומרים המחקרים על טיפול ברפואה סינית למעי רגיש?

בשנים האחרונות נעשו מספר מחקרים שבדקו והוכיחו את יעילות הרפואה הסינית לטיפול במעי רגיש. בשנת 2014 יצאה סקירת מחקרים בנושא יעילות הדיקור הסיני למעי רגיש (התפרסמה ב- World Journal of Gastroenterology). מסקנות החוקרים היו כי דיקור סיני מספק טיפול יעיל לסמפטומים של מעי רגיש.

 

מאז סיום הלימודים שלי וההתמחות במחלקת גסטרו בסין (שנת 2009) טיפלתי במאות אנשים בעלי מעי רגיש ולשמחתי אני יכולה להגיד שאני רואה תוצאות טובות מאד בקליניקה. אשמח לעזור לכם להחזיר לעצמכם את איכות החיים. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בוואטסאפ או דרך האתר.

053-4-555-617​