טיפול

בדיספפסיה

מהי דיספפסיה?

דיספפסיה היא תסמונת שכיחה באוכלוסיה אשר מתבטאת בכאבים ובתחושת אי נוחות באזור הבטן העליונה, תחושת נפיחות ומלאות ברום הבטן, בחילות, הקאות, גיהוקים, תחושת שובע מוקדם, חוסר תאבון ועוד.

הסיבה להופעת הדיספפסיה לא לגמרי ברורה ואין חוקיות מסויימת בתדירות ההופעה שלה. תסמיני הדיספפסיה יכולים להופיע באופן קל יחסית אך לעתים התסמינים מגיעים לרמות חמורות ולפגיעה בתפקוד היומיומי.

הטיפול בדיספפסיה

ישנן המלצות כלליות אשר יכולות לסייע בתסמינים ולהקל על הדיספפסיה כגון: לאכול ארוחות קטנות יותר, לא "להתפוצץ" מהאוכל, להקפיד על אכילה כל מספר שעות ולא להישאר רעבים, שתייה של חליטות קמומיל או שומר והמנעות משתייה מוגזת ומעישון.

 

לסובלים מדיספפסיה חשוב לשמור על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית בצורה קבועה ונכונה והפחתה של מצבי מתח, לחץ או חרדה אשר יכולים לגרום להדרדרות של הדיספפסיה ולהופעת התסמינים.

 

טיפול בדיקור סיני יכול להקל משמעותית על דיספפסיה. בשנים האחרונות נעשו מספר מחקרים שהוכיחו את יעילות הדיקור לתסמונת זו. מחקר שפורסם בעיתון הרפואי Neurogastroenterology and motility ביקש לבדוק האם דיקור סיני יכול להקל על דיספפסיה עקשנית: דיספפסיה שקיימת לפחות שנה ואינה מגיבה לתרופות. החוקרים גייסו 200 חולים שחולקו לשתי קבוצות: דיקור סיני אמיתי ודיקור פלסבו – כלומר דיקור בנקודות דיקור שאינן אמיתיות. החולים טופלו במשך ארבעה שבועות ולאחר מכן המשיכו להיבדק במשך חמישה חודשים נוספים על מנת לבדוק אם השיפור נשמר.

 

לאחר 4 חודשים החוקרים בדקו כמה מהחולים דיווחו על שיפור של 80% בתסמינים. בעוד שבקבוצת הפלסבו 22% מהאנשים דיווחו על שיפור של 80%, בקבוצת הדיקור האמיתי 62% מהחולים דיווחו על שיפור  זהה. 17% מהחולים דיווחו על העלמות מוחלטת של התסמינים בקבוצת הדיקור האמיתי בעוד שבקבוצת הפלסבו רק 6% מהחולים דיווחו על תוצאה דומה. מסקנות החוקרים היו כי דיקור סיני משפר ביעילות תסמינים דיספפטים אצל חולים עם דיספפסיה עקשנית.

 

אם אתם סובלים מדיספפסיה אשמח לייעץ ולעזור. ניתן לפנות אלי דרך הוואטסאפ או דרך האתר.

053-4-555-617​